Dotace MZČR v rámci Národního programu zdraví - projekty podpory zdraví pro rok 2019

Vloženo: 12.10.2018 12:11 Zpět na seznam

Obecným cílem dotačního programu NPZ – PPZ je zlepšit zdravotní stav populace České republiky, snížení výskytu nemocí a předčasných úmrtí, kterým lze předcházet, podpora aktivního vztahu obyvatel ke zdraví, výchova ke zdravému životnímu stylu a odpovědnosti za vlastní zdraví, a to prostřednictvím podpory realizace projektů podpory zdraví. 

Podporovány budou aktivity dle tématických modulů:

Modul č. 1 - Ozdravění výživy a optimalizace pohybové aktivity, zejména prevence nadváhy a obezity 

Charakteristika požadavků na věcný obsah projektu

Cílem projektu je dosažení příznivé změny stravovacích návyků u dospělých i dětí, dosažení změn ve výživové spotřebě a výživovém stavu. Vhodným prvkem je propojení zásad správné výživy s podporou pohybových aktivit a tím zajištění rovnováhy mezi energetickým příjmem a výdejem jako jednoho z předpokladů prevence vzniku nadváhy a obezity a dalších chronických neinfekčních onemocnění. Projekty je třeba směřovat na propagaci hlavních zásad správné výživy, na pestrost a vyváženost stravy, optimalizaci energetického příjmu, pitný režim a na změny stravovacích návyků (tj. např. na snížení spotřeby nasycených tuků a cukrů, a tím i snížení energetické hodnoty stravy, snížení spotřeby soli, na zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků, ryb a mořských produktů, mléka a mléčných produktů se sníženým obsahem tuku atd.). Projekty mohou být zaměřeny také na pozitivní změny ve společném stravování. Součástí intervence by měla být nutriční výchova a důraz na zvyšování či optimalizaci pohybové aktivity u široké veřejnosti nebo u definovaných cílových skupin, a to u předškolních a školních dětí, dospívající mládeže, těhotných a kojících žen a seniorů. Součástí podpory správné výživy je i podpora zubního zdraví a prevence zubního kazu.

Modul č. 2 - Prevence užívání tabáku a alkoholu

Charakteristika požadavků na věcný obsah projektu

Projekt je zaměřen prostřednictvím intervenčních aktivit na zvýšení informovanosti veřejnosti o zdravotních rizicích spojených s užíváním tabáku a závislostí na nikotinu a škodlivou konzumací alkoholických nápojů a na změnu postojů a chování ve prospěch zdravého způsobu života. Projekty mohou být orientovány na různé skupiny obyvatelstva, avšak koncipovány s ohledem na specifika dané cílové skupiny. Projekty mohou být zaměřeny i na další vzdělávání odborných pracovníků (zejména zdravotnických pracovníků, pedagogů, psychologů, sociálních pracovníků apod.) v prevenci a v pomoci při odvykání užívání tabáku či při problémech s rizikovou konzumací alkoholu. Mohou být předkládány projekty se zaměřením na podporu nekuřáckého prostředí (pracoviště, domácí prostředí atd.) a zvyšování povědomí o škodlivosti pasivního kouření. V rámci projektů prevence nadměrné spotřeby alkoholu se lze soustředit rovněž na řešení problematiky nárazového nadměrného pití alkoholu u mládeže, či konzumace alkoholu v těhotenství a během kojení, nebo u seniorů apod. Projekty mohou být zaměřeny i na vzdělávání zaměstnanců a provozovatelů provozoven s prodejem alkoholických nápojů a tabákových a souvisejících výrobků s cílem dodržování zákazu jejich prodeje osobám mladším 18 let.

Důležité upozornění:

Z dotačního programu NPZ – PPZ nebudou pro rok 2019 podporovány projekty specificky zaměřené na primární prevenci vzniku adiktologických poruch s výjimkou projektů zaměřených na primární prevenci užívání tabáku a alkoholu. Aktivity zaměřené na poskytování zdravotních služeb a harm reduction u osob s adiktologickou poruchou jsou podporovány z dotačního programu „Protidrogová politika MZ“. 

Modul č. 3 - Primární prevence infekčních onemocnění

Charakteristika požadavků na věcný obsah projektu

Projekt je zaměřen na zvýšení informovanosti laické i odborné veřejnosti v primární prevenci infekčních nemocí a akcentuje důležitost a význam očkování. Dále se zaměřuje především na nejdůležitější a nejčastěji se vyskytující infekce, na onemocnění, proti kterým existuje očkování, a to jak povinné, tak i dobrovolné. Projekty mohou být orientovány na různé skupiny obyvatelstva, avšak musí být koncipovány s ohledem na specifika dané cílové skupiny včetně behaviorálních a hygienických opatření, jak infekčním onemocněním předcházet v návaznosti na způsob jejich přenosu.

Modul č. 4 - Komplexní projekt

Charakteristika požadavků na věcný obsah projektu

Cílem komplexních projektů je snížit výskyt různých rizikových faktorů v intervenovaných populačních skupinách ovlivňováním způsobu života cílových skupin populace ve vztahu ke zdraví a zlepšením podmínek prostředí, ve kterém lidé žijí či pracují. Prioritou těchto projektů je zvyšovat znalosti o možnostech primární prevence nemocí a motivace ke změně chování cílových skupin populace a rozvoj odpovídajících dovedností. Projekty musí využívat komplexní přístup k řešení výskytu rizikových faktorů chronických neinfekčních onemocnění, vč. intervence rizikových faktorů chování, jakými jsou zejména nesprávná výživa, nízká pohybová aktivita, nadváha a obezita, užívání tabáku, škodlivé užívání alkoholu, prevence úrazů a otrav či stres.

Projekty mohou být zaměřeny i na komplexní podporu zdraví a zdravého životního stylu seniorů a zvyšování jejich informovanosti o vhodných aktivitách včetně primární prevence nemocí se zaměřením např. na nejzávažnější a nejčastější infekční i neinfekční onemocnění, na podporu a zvyšování soběstačnosti, na prohloubení protiúrazové výchovy.

Komplexní projekty je vhodné propojit i s programy jako např. „Škola podporující zdraví“ a „Podnik podporující zdraví“, jejichž koordinátorem a garantem je Státní zdravotní ústav se sídlem v Praze, dále „Zdravá města, obce“, který koordinuje a reprezentuje mezinárodně certifikovaná asociace Národní síť Zdravých měst ČR nebo projektem WHO „Zdravá nemocnice“, jehož prostřednictvím lze realizovat principy podpory zdraví v nemocnicích.

Uzávěrka podávání žádostí: 9.11.2018

Podrobné informace včetně formuláře žádosti naleznete pod záložkou "více informací" na této stránce.

Informace pro žadatele poskytne:

Jana Lanžová, odbor strategie a řízení ochrany a podpory veřejného zdraví, tel. 224 972 911, email: jana.lanzova@mzcr.cz 

Více informací